Jump to content
Forester

[Poradnik] Jak zwiększyć FPS w Minecraft?

Recommended Posts

Hej!

Dziś postanowiłem przygotować taki poradnik, dzięki któremu niektórzy dowiedzą się, jak zwiększyć sobie ilość FPS w Minecraft.

Bez dalszego przedłużania... Zaczynajmy!

1. Od czego zależy ilość FPS?

Jest naprawdę wiele czynników, które mają wpływ na nasze FPS, lecz do takich głównych zaliczamy:

kartę graficzną,

procesor,

maksymalną i używaną ilość RAM-u,

ustawienia graficzne gry.

2. Instalacja OptiFine.

OptiFine to modyfikacja, która optymalizuje ustawienia graficzne Minecrafta do potrzeb naszego komputera.

Do jej instalacji nie jest potrzebny Minecraft Forge.

Tutaj możemy pobrać OptiFine do interesującej nas wersji gry:

https://optifine.net/downloads

Po pobraniu uruchamiamy instalator i czekamy, aż wszystko pomyślnie się zainstaluje.

Następnie w ustawieniach Minecrafta powinniśmy wybrać wersję z zainstalowanym OptiFinem. Przykładowa nazwa wersji:

release 1.12.2-OptiFine_HD_U_D1

3. Zwiększenie przeznaczonej ilości RAM-u dla gry.

Na początku musimy się dowiedzieć, ile pamięci RAM posiada nasz komputer. W tym celu w eksploratorze plików Windows klikamy prawym przyciskiem myszy na "Komputer", po czym wybieramy opcję "Właściwości".

WNISevo.png

Następnie szukamy pola "Zainstalowana pamięć (RAM)" i zapamiętujemy jego ilość. W moim przypadku jest to 8 GB.

TMLi1q1.png

Nasz Minecraft powinien mieć przeznaczoną połowę pamięci RAM komputera, czyli w moim przypadku 4 GB.

Aby to zrobić, musimy uruchomić nasz launcher Minecrafta. Następnie wchodzimy w ustawienia profilu i szukamy pola "JVM Arguments". Na samym początku znajduje się wpisane "-Xmx?G", gdzie ? to liczba przeznaczonego RAM-u. Powinniśmy ją zmienić na połowę całkowitej pamięci RAM komputera.

fhu7OWO.png

4. Zmiana ustawień graficznych gry.

Możemy teraz uruchomic Minecrafta z Optifinem. Wchodzimy w Opcje > Ustawienia graficzne.

Teraz musimy tutaj troszkę rzeczy pozmieniać.

Przede wszystkim- "Jakość grafiki" ustawiamy na "szybką". Dzięki temu gra będzie renderowała niektóre rzeczy w niższej jakości, co znacznie zwiększy ilość FPS.

Dalej- "Zasięg renderowania" ustawiamy na 7 lub 8 chunków (w przypadku słabszych komputerów polecam 5 lub 6). Im więcej chunków w grze się ładuje, tym mniej mamy FPS.

Chyba najważniejsze- "Maksymalne FPS" ustawiamy na "bez limitu". W końcu chcemy mieć ich jak najwięcej, co nie?

Jeżeli masz włączone shadery, kołyszące się liście, trawę itd... Wyłącz to wszystko. To tylko powoduje spadki FPS, zwłaszcza na słabszych komputerach.

5. Paczki tekstur (nieobowiązkowe).

Wymiary tekstur w grze mają także wpływ na FPS. Domyślne tekstury mają wymiary 16*16.

Wyobraź sobie, co gdyby tak używać tekstur o wymiarach 8*8, albo nawet 4*4...?

Polecam zajrzeć tutaj:

https://minecraft-resourcepacks.com/category/fpsboost/

6. Zmiana ustawień karty graficznej NVIDIA.

W wyszukiwarce systemowej wpisujemy frazę "panel sterowania nvidia". Wybieramy to, co nam się pojawi i otworzy nam się okno, w którym możemy dostosować ustawienia karty graficznej NVIDIA.

Musimy odszukać tam suwak z wyrazami "Wydajność" i "Jakość".

Wyżej zaznaczamy opcje "Stosuj preferencje użytkownika, podkreślając:" i ustawiamy suwak na "Wydajność".

QD0gL4z.png

7. Procesy i aplikacje w tle.

Podczas gry wyłącz wszelkie niepotrzebne programy, które działają w tle. Warto również zajrzeć do menedżera zadań i powyłączać zbędne procesy, które tylko przeciążają komputer. Zbyt duża ilość zbędnych procesów i aplikacji, które ostro "wysysają" RAM może doprowadzić do spalenia karty graficznej.

8. Przeładowywanie wszystkich chunków.

W przypadku dużego spadku FPS należy co jakiś czas wciskać w grze kombinację klawiszy:

F3 + A

Podsumowanie

Mam nadzieję, że poradnik okazał się przydatny niektórym osobom, które mają problemy z FPS w grze.

Jeśli zrobiłem tutaj jakiś błąd lub masz jakieś pytania, pisz poniżej!

Dziękuje, za przeczytanie! ?

Edited by Lesiasty
Literówka jak zwykle... -,-
  • Lubię to! 8
  • Super 5
  • Haha 1
  • Wow 1

9 minut temu, DrZiemniak napisał:

Swietny poradnik , tylko powiedz mi dlaczego z shederami mam 60 fps a bez nawet 700 ?

Shadery strasznie pożerają RAM i Minecraft jest mniej wydajniejszy.

dzięki. A z tym panelem sterowania NVIDIA będzie ciężko bo mam AMD xD

16 minut temu, Teo2k6 napisał:

dzięki. A z tym panelem sterowania NVIDIA będzie ciężko bo mam AMD xD

Spróbuj tak. Na pasku zadań kliknij "Pokaż ukryte ikony". Następnie najedź na znak AMD i kliknij na niego ppm. Wybierz "1. Nazwa twojej karty graficznej" -> Ustawienia 3D -> Poziom szczegółowości mipmap i ustaw to na Wysoka wydajność. 

11 minut temu, Snakhh napisał:

lesiu, dam plusik ale powiedz co do tych ustwawien launchera. opisz to bardziej prosze

W zależności od tego, z jakiego launchera korzystasz, powinna być taka opcja jak "Edit Profile", albo "Profile Editor". Gdy tam wejdziesz, interesuje Cię tylko pole "Use version", gdzie wybierasz sobie wersję Minecrafta i pole "JVM Arguments" na samym dole, w którym to przydzielasz grze daną ilość RAM-u. Ja mam tam wpisane:

-Xmx4G -XX:+UseConcMarkSweepGC -XX:+CMSIncrementalMode -XX:-UseAdaptiveSizePolicy -Xmn128M

Jeśli sprawdzałeś sobie ile masz maksymalnej pamięci RAM w komputerze, to zmień moją "4", na Twój RAM dzielony przez 2, chyba, że też masz 8GB.

Edited by Lesiasty

17 minut temu, Lesiasty napisał:

W zależności od tego, z jakiego launchera korzystasz, powinna być taka opcja jak "Edit Profile", albo "Profile Editor". Gdy tam wejdziesz, interesuje Cię tylko pole "Use version", gdzie wybierasz sobie wersję Minecrafta i pole "JVM Arguments" na samym dole, w którym to przydzielasz grze daną ilość RAM-u. Ja mam tam wpisane:

-Xmx4G -XX:+UseConcMarkSweepGC -XX:+CMSIncrementalMode -XX:-UseAdaptiveSizePolicy -Xmn128M

Jeśli sprawdzałeś sobie ile masz maksymalnej pamięci RAM w komputerze, to zmień moją "4", na Twój RAM dzielony przez 2, chyba, że też masz 8GB.

maksymalnie mam 8GB a mam ustawione chyba na 4, ale ja nie mam taki launcher jak ty. Ja mam minecraft premium

4 minuty temu, Snakhh napisał:

maksymalnie mam 8GB a mam ustawione chyba na 4, ale ja nie mam taki launcher jak ty. Ja mam minecraft premium

To w przypadku launchera Premium wchodzisz w "Opcje uruchamiania", tam trzeba zaznaczyć "Ustawienia zaawansowane", potem wybierasz wersję i powinieneś mieć pole "Argumenty JVM".

Edited by Lesiasty

10 minut temu, Lesiasty napisał:

To w przypadku launchera Premium wchodzisz w "Opcje uruchamiania", tam trzeba zaznaczyć "Ustawienia zaawansowane", potem wybierasz wersję i powinieneś mieć pole "Argumenty JVM".

No mam to i co teraz zrobić XD

Nie wszyscy maja przeciez panel sterowania nvidii. zeby ja miec trzeba miec karte graficzna nvidii. akurat ja mam, ale np. moja siostra juz nie ma, i ma karte graficzna wbudowana w procesorze intela.

I jakby co ludzie TO NIE POBIERAJCIE MODOW KTORE NIBY POPRAWIAJA FPSY! to sztuczne fpsy są.

I jeszcze polecam miec podstawke jak macie laptopa. Moj brat sam zrobil taka, ktora tak mocno wieje ze na starym laptopie z 2012, gra dziala w 100 fps, z shaderami seus.

I oczywiscie daje +

Edited by TailsX

2 minuty temu, FAstkill napisał:

Jak ustawiam na 4G ram w luncherze to error wyskakuje podczas włączania gry

Prawdopodobnie źle coś wpisałeś w polu JVM Arguments. A może po prostu masz tylko 4GB ramu w komputerze?

FPS zależą też od neta... Szkoda, że durny administrator budynku nie wpuścił gości od montowania światłowodów i mam #2 najgorszy internet (Netiaspot)

Niby można zwiększać ilość FPSów, tylko że standardowe monitory i tak wyświetlają obraz z prędkością 60Hz, czyli więcej jak 60fps nie zobaczymy. Chyba, że ktoś ma jeszcze monitor CRT, tam może ustawić nawet 120Hz lub więcej, niestety kosztem rozdzielczości. Za to nowe technologie LCD wprowadzają częstotliwość 144Hz. Więc czy mamy 60, czy 144, czy milion fps, różnica w odbiorze będzie znikoma. Być może minimalnie poprawi się tylko responsywność myszki na to, co robimy (lub tylko da takie złudzenie). Ewentualnie podbuduje kogoś, że ma kombajn potrafiący wycisnąć z gry ostatnie soki.

PS. ale poradnik oczywiście jak najbardziej na plus, zawsze można sobie poprawić rozgrywkę ?

Edited by yoshio_pl
  • Super 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use along with Guidelines and Privacy Policy