Jump to content

Przyspieszenie laptopa

Recommended Posts

Hej!

Mam pytanie do was.

Czy wie ktoś jak przyspieszyć laptop? Możliwe że za kilka miesięcy będę miał komputer ale jakoś muszę przetrwać ten czas z laptopem.

Chodzi mi konkretnie co zrobić by tak wolno nie chodził. Sposoby takie jak czyszczenie wentylatora lub wymiana pasty mnie nie interesują, chodzi mi o takie systemowe sposoby i jakieś sprawdzone. :D

Najbardziej mi chodzi by dawał rade w GTA V po pewnym czasie gry zaczyna się zacinać, jeśli ktoś wie jak przyspieszyć laptop ogólnie lub specjalnie pod GTA V to byłbym wdzięczny za pomoc. :D

Jeśli będą potrzebne parametry laptopa to mogę napisać.

A grzeje się mocno?

Kup sobie podkładkę chłodzącą.

Jakiego masz Windowsa?

W sumie [podaj parametry to doradzę. :3

Zresztą jak byś chciał wymienić pastę musiałbyś się dużo grzebać.

Jak mam ściny (bardzo rzadko, bo mam dobrego kompa). to zdejmuję boczną obudowę. :3 ale to Cię niestety nie dotyczy. :/

23 minuty temu, Darth_Bane napisał:

Jeśli będą potrzebne parametry laptopa to mogę napisać.

Potrzebuję parametrów.

1. Jeśli masz dysk HDD, to załóż SSD (SATA lub M.2) i zainstaluj na nim system, a pliki na HDD trzymaj - w tym GTA.

2. Możesz też dołożyć RAM (nie ma sensu kupować o wyższym taktowaniu niż 2666 MHz, bo procesory Intela obsługują do 2666, tzn. RAM 3000 MHz i wyżej będzie działał, ale na 2666 MHz).

Najlepiej, abyś zaniósł gdzieś do jakiegoś technika komputerowego, zbytnio samemu dużo nie zdziałasz.

By ci doradził co zmienić albo co dodać. Może i dopłacisz dużo, no ale zawsze coś przyśpieszy.

Pasta i wentylator to jedne z części, które najlepiej wyczyścić gdy już czyścisz komputer.

Możesz też spróbować sprężonym powietrzem przeczyścić z zewnątrz - np. kratka od wentylatora.

Przy grach też możesz mieć wyłączone inne aplikacje (przeglądarka itd.), bo też trochę RAM'u zabierają.

11 godzin temu, Darth_Bane napisał:

Nie znam się na takim czymś ja potrzebuje krok po kroku :(

1. Zdejmujesz dolną obudowę laptopa.

2. Sprawdzasz, czy masz slot M.2 - jeśli tak, sprawdź, jakiej długości jest miejsce na niego i wtedy możesz kupić dysk M.2 i będzie sprawa ułatwiona, a jeżeli go nie ma, to zobacz, czy masz drugie miejsce na dysk SATA III - jeśli nie wiesz, czego szukać, spójrz na swój obecny dysk i popatrz, czy masz taki drugi. 

img_5981513520cf6.jpg.6ec4ea4958892582d1d2eb642dd7b3f5.jpg

(Slot M.2)

3. W przypadku braku dodatkowego miejsca na dysk, możesz wyjąć napęd CD/DVD i kupić taką kieszeń na SATA III-DVD.

4. Jeżeli nie masz slotu M.2, kup dysk SATA III. Ja polecam ADATA SU900 i Goodram IRDM gen. 2 - to już od ciebie zależy, który kupisz.

5. Po zakupie dysku wkładasz go w odpowiedni slot (lub do kieszeni zamiast DVD) i wchodzisz do Systemu -> prawy przycisk myszy na logo Windowsa w pasku zadań -> Zarządzanie dyskami i tam powinieneś mieć swój dysk. Może być tak, że jest on nieskonfigurowany i w takim razie należy kliknąć na niego (tylko jeśli ma czarną obwódkę) prawym przyciskiem myszy -> Nowy wolumin prosty i w dalszym kroku go konfigurujesz, a na końcu ustaw system plików na NTFS (tam jest lista wyboru).

6. Po konfiguracji dysku ściągasz program WinToHDD (lub podobny) i wg. np. tego https://webinsider.pl/migracja-systemu-windows-10-z-hdd-na-ssd-za-pomoca-programu-wintohdd/ poradnika sklonuj dysk HDD na SSD (najlepiej przed tym zrób jakiś porządek i wywal niepotrzebne rzeczy itp.) i po tym po prostu zamień je miejscami.

Robiłem to 3 razy wg. tego sposobu, więc niech nikt nie próbuje mówić, że jest inaczej.

Jeżeli nie rozumiesz - w internecie jest wiele poradników :P

• Wow 1
  • 9 months later...
  • 2 months later...