Jump to content

Wskazówki do nagrywania dowodów - pseudoporadnik


Recommended Posts

hejka!

Tekst, jak widzicie po tytule, będzie kilkoma wskazówkami i radami dla Was, graczy, których wykonanie zajmie wam max. 5 minut roboty (a nawet czasem i zaoszczędzi czas!), a nam, administracji, oszczędzi wiele czasu i nierzadko przyspieszy proces rozpatrywania skarg o cheaty. Będą także się tu znajdować zasady i porady czego nie powinniście robić, bo błędy także się zdarzają. Tekst był pisany z pomocą administracji, więc są tu zawarte idealnie taki wskazówki, które bezpośrednio by nam pomogły.

 

-> Do najczęstszych z błędów należy pisanie po nagrywce (albo i podczas niej) rzeczy typu „es nagrane, leci na forum” itp. itd. Nie pomaga to w niczym. Ani nam, ani osobie, która dowód nagrywała. Jedyne co to zmienia, to oskarżony ma wtedy pełną świadomość, że filmik trafi do skargi na forum, dzięki czemu często ludzie tacy zakładają multikonta i przenoszą na nie itemy, które trudno później zlokalizować i zbanować. Oszczędźcie sobie pisania tych durnych wiadomości (z niewiadomego powodu, może dla satysfakcji?), a osoba taka, nawet jeśli zrobi multikonto po nadaniu bana na główne konto, to nie będzie miała itemów, co przeszkodzi jej w dalszym psuciu rozgrywki innym. I tak, wiem, że oskarżeni często mają konto na forum. Duża część z nich jednak nie wchodzi na nie regularnie, nie wypowiadają się pod skargami pod nich.

 

-> Ogromnym błędem jest także stosowanie spowolnień, efektów – po prostu udziwnień, przez które administracji o wiele trudniej jest ogarnąć dowody. Nieraz trzeba było prosić twórcę o niezmontowane wideo, ponieważ efekty na nie nałożone uniemożliwiały nam podjęcie jakiejkolwiek decyzji.

 

 

To teraz pora na wskazówki, do których, mam nadzieję, jak najwięcej osób postanowi się zastosować.

 

-> Pierwszą z nich będzie coś oczywistego – przed napisaniem skargi zastanów się, czy oskarżony rzeczywiście ma cheaty. Niech nie zwodzi Cię 'honor', bo nieraz skarga taka idzie później do odrzucenia, a nam tylko robi dodatkową pracę, przez którą np. nie możemy zająć się inną, słuszną skargą. Dobrym pomysłem jest, o ile masz taką możliwość, samemu najpierw przeanalizować swoje własne dowody, aby sprawdzić czy twoje oskarżenia są słuszne.

 

-> Nick jest niezwykle ważny. Jeśli nigdzie na dowodach nie ma potwierdzenia nicku, to skarga automatycznie idzie do odrzucenia. W przypadku skarg o cheaty musimy mieć 100% pewności, że oskarżony to rzeczywiście osoba, którą wpisaliście we wzorze w skardze.

Jak już jesteśmy w tym temacie – jako dowód nicku nie wystarczy, że ktoś napisał coś na chacie. Tak, takie skargi się zdarzały. Argument, że napisałeś, że aktualnie nagrywasz, a ktoś Ci odpowiedział 'ok' nie jest i nigdy nie będzie wystarczającym dowodem.

 

-> Pisząc skargę, starajcie się oczywiście nie zamieszczać 40-minutowego materiału, z którego jedynie 5 minut to dowody. Nie zależy nam na słuchaniu godzin bezsensownego gadania/patrzenia co ciekawego piszecie na chacie. Jeśli jednak podczas tego wydarzyło się coś ważnego, albo po prostu koniecznie musi się to tam znaleźć (bo np. nagrywacie na YouTuba, a dowody są częścią waszego filmiku), to bardzo dobrym ruchem byłoby wypisanie przedziałów czasowych, w których się bijecie/dzieją się inne ważne rzeczy. (Ważne, bo nieraz po bardzo podejrzanej akcji ze strony oskarżonego jest on w stanie zacząć chwalić się swoimi cheatami nawet i pisemnie, co nawet mi się zdarzało – takie osoby nie skończyły za dobrze ;P)

 

-> Czysto opcjonalnie, ale może się nam przydać także pokazanie waszego folderu z texturepackami, abyśmy wiedzieli co właściwie macie akurat załączone. I nie, nie jest to próba wykrycia waszego xraya, ale czasem zwyczajnie może się nam to przydać.

 

-> Na samych dowodach oczywiście niemalże wymagany jest dźwięk z gry, bo jego brak utrudnia w znacznym stopniu rozpatrzenie dowodów. Logiczne więc jest, żeby nie dodawać ogłuszającej muzyki, bo o ile jest efektowna, to w rozpatrzeniu skargi przeszkadza.

 

->Teraz raczej logiczny punkt – jeśli skarga została ledwo co napisana, nie musicie spamować moderacji na pw, żeby ją rozpatrzyć. Sprawdzanie skarg o cheaty to proces dosyć czasochłonny, wymaga uczestnictwa, o ile to możliwe, jak największej ilości osób z odpowiednią oczywiście rangą. Zarzuty że 'mamy wywalone' są jak najbardziej nie na miejscu, ponieważ żadna osób z rangą gracza nie ma pojęcia, jak to właściwie wygląda od środka. Nie twierdzę, że nie jesteśmy nieomylni. Zdarzało się, że skargi leżały dosyć długo, zanim je w ogóle zobaczyliśmy. Owszem, nasz błąd. W takim wypadku, jeśli widzicie, że skarga rzeczywiście długo stoi nieruszana, to dobrym ruchem byłoby napisanie do jakiegoś kidmoda/moda z przypomnieniem. Bez wulgaryzmów i krzyków, bo i tak się zdarzało :) 

 

-> W skrajnych przypadkach pomocne może być pokazanie informacji z f3, ale to już bardzo ewentualnie, rzadko może się przydać, ale zawsze na wszelki wypadek można takowe pokazać.

 

-> W przypadku skarg na 1.16 może się przydać pokazanie ekwipunku, ponieważ, jak zapewne wiecie, nowe sety negują odrzut, a czasem informacja czy posiadasz knockback na mieczu może być przydatna.

 

 

 

 

Teraz z innej perspektywy -

Jeśli jesteś osobą, która bana za cheaty otrzymała, tutaj jest kilka porad, które powinny Ci pomóc.

 

1. Jeśli karę uważasz za niesłuszną, możesz oczywiście pisać skargę na osobę banującą. Tutaj jednak potrzebne są bezpośrednie dowody, a często gracze takowych nie posiadają.

2. W żadnym wypadku nie zachowuj się chamsko w stosunku do administracji. To właśnie ona ma wpływ na przyjęcie twojej ewentualnej prośby o UnBana, więc pokaż im, że na niego zasługujesz, nie odwrotnie.

3. Najgorszym błędem może być zrobienie multikonta. Prędzej czy później zostanie ono znalezione, a nam da tylko to informację, że nie potrafisz poprawić swojego zachowania nawet po banie na główne konto.

 

Wiem, dużo tekstu. Mam jednak nadzieję, że poświęcicie kilka minutek na przeczytanie i będziecie jak najbardziej się do tych zasad stosować. W pracy pomagało mi kilka kidmodów sve, każdy wyraził swoją opinię i dodał coś od siebie. Oczywiście, pomimo że poradnik zrobiony pod sve, wskazówki, tak myślę, przydadzą się również i na innych trybach.

 

 

Edited by Cedisz
  • Super 30
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use along with Guidelines and Privacy Policy