Jump to content

[Poradnik] Survival Extreme - Obszerny poradnik


Recommended Posts

    Witajcie! W tym poradniku, skupię się na całej sztuce przetrwania, jaka niezbędna jest do grania w SVE, oraz kilki dodatkowych aspektach gry. 

 

1. Czym różni się sve od zwykłego survivala?

 • Jeśli pierwszy raz wejdziesz na tryb, możesz czuć się nieco dziwnie. Niby to zwykły survival, ale napewno szybko zauważysz pewne kontrasty. To co znacznie odróżnia go od singleplayera, to fakt, że nie jesteś tu sam. Oprócz Ciebie będą tu inni gracze, którzy także będą mogli wchodzić w interakcję ze światem. Oznacza to, że będą oni mogli robić dokładnie to co ty: stawiać bloki, niszczyć bloki, zabijać byty i stworzenia itd. 
 • Na myśl o innych graczach nasuwa się masa ciekawych pomysłów, zawieranie sojuszy, wspólna baza, czy współpraca, jednak mogą oni również być dla Ciebie wrogami - atakować cię, czy niszczyć twoje konstrukcje. Upewnij się, że nie stwarza to problemu.

2. No więc od czego zacząć?

 • Jak pewnie już zauważyliście, sam spawn jest w dobrym stanie, to dlatego, że budować można dopiero od 200 stopnia na osi x-y. (Spawn znajduje się na koordynatach x0 y*** z0) 
 • Pierwszym zalecanym krokiem, jest zebranie zestawu. Odebrać można go co 3 dni (72 godziny) UWAGA: Tylko na wspomnianym wcześniej spawnie. Dokonasz tego wpisując komendę: /kit gracz . W twoim ekwipunku pojawi się klucz, kliknij nim w skrzynkę, obok ludzika. Następnie odbędzie się losowanie pewnego przedmiotu, trafić można jedzenie, nasiona różnych roślin, elementy pancerza, zaklęte książki, czy narzędzia. Najlepiej będzie, jeśli trafisz jakiekolwiek jedzenie (dlaczego tak jest, wytłumaczę później). Jeżeli nie wylosowałeś żadnego jedzenia, odłóż swoją zdobycz do znajdującego się obok tablic enderchesta (skrzyni endu). Przedmioty w skrzyni endu mogą być z niej wyjęte tylko przez ciebie, dlatego też jest to najbezpieczniejsze miejsce na ich przechowywanie. (jeśli dotąd nie masz jedzenia przejdź do rozdziału Wymiana)
 • Oprócz odbierania zestawu, na spawnie można wykonywać więcej czynności. Jedną z nich jest handel z graczami (bywa ryzykowny), niektórzy gracze mogą cię oszukać, potocznie "oscamować". Poza czerwoną liną można już zadawać bytom obrażenia, (najprawdopodobniej będzie stało tam wielu graczy w zbrojach z kosztownymi zaklęciami. UWAGA: z nimi nie zadzieraj 😄). 

3. Wymiana

 • Tak jak już wspomniałem, możesz wymieniać swoje przedmioty na inne, za pośrednictwem graczy. (administracja nie odpowiada za te utracone) Wymienić się możesz gdzie chcesz, ale najlepiej dokonać tego w przeznaczonych do tego celu "Wymieniarkach", jedna osoba staje w komorze nr.1 a ty w nr.2, przedmioty rzucacie dla siebie przez szybę pomiędzy pokojami.
 • JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ: Istnieje kilka porad, które pomogą wam handlować bez ryzyka utracenia swoich itemów. 
 1. Umów konkretną cenę, za dany produkt z chętnym graczem.
 2. Gdy znajdziecie się w wymieniarcę, poproś go, by wyrzucił przedmioty na "trzy, czte, ry!" Dzięki temu zminimalizujesz szansę na to, że osoba nie da ci przedmiotu, a ty dasz swój.
 3. Upewnij się, że cena jaką stawiasz jest adekwatna do wartości produktu, nikt nie da ci diamentu za blok ziemi 😀
 4. Oszusta możesz rozpoznać po następujących czynnikach: gracz trzyma w ręku inny przedmiot niż żądasz, gracz ma w ekwipunku enderperłe (nigdy takiemu nie ufaj, może wyteleportować się z wymieniarki!, gracz chcę byś wyrzucił item pierwszy.

4. Opuszczenie spawna

 • Jeżeli handel i odbieranie zestawu wychodzi ci całkiem nieźle, powinieneś zgromadzić wiele przedmiotów. Oto te, bez których nie uciekniesz ze spawna: jedzenie (minimalnie 16 sztuk sycącej strawy), bloki (niezbędne do podbudowywania się, tworzenia mostów), narzędzia (dasz sobie radę bez nich, ale jeśli już je masz, twoje zadanie będzie łatwiejsze!)
 • Podejdź do czerwonej linii, sprawdź czy nikt nie chowa się za murkiem, lub nie czyha w pobliżu. Nikogo nie ma? - Czas ruszać w drogę. Postaraj się dojść do strefy budowania nie zużywając więcej niż 6 punktów głodu (3 udka). Wykorzystaj swoje bloki (jeśli masz) by stworzyć mosty nad dziurami i przepaściami. Gdy twój głód wzrośnie, zjedz czym prędzej zgromadzone jedzenie. Uciekaj tak szybko ja tylko potrafisz, około 800 bloków od spawna, teren jest pokryty mniejszą ilością dziur i wzniesień, co znacznie ułatwi ci podróż. Przy 2000 bloków od spawna, powinny pojawiać się już same liście drzew, 3500 bloków od spawna zagwarantuje ci dużą ilość drewna. Zatrzymaj się i zbierz go około 32 sztuki. Stwórz drewniane narzędzia. Wykop 16 sztuk bruku z powierzchni i stwórz: miecz, kilof, siekierę. Gdy masz już swoje podstawowe przybory (prawdopobnie nie masz już jedzenia), rozejrzyj się za zwierzętami, glonami, jagodami, czy jakimkolwiek innym źródłem pożywienia. Idź dalej, ewentualnie rób małe postoje, twoim celem jest dojście do 8000 kratki. 
 • Teraz jest przed tobą ważna decyzja, od niej, zależy czy twoja baza będzie bezpieczna. PORADY DOTYCZĄCE WYBORU MIEJSCA NA DOM:
 1. Dom 8000 bloków od spawna: Wykonany pod ziemią, może zapewnić ci wystarczającą ochronę, przez złodziejami. (jak zrobić dobrą bazę dowiesz się za chwilę)
 2. Dom 9000 bloków od spawna: Analogicznie do tego pierwszego, szansa na nieznalezienie bazy wzrasta.
 3. Dom 10000 bloków od spawna: Tu jest praktycznie nieznajdywalny, jeśli chcesz możesz iść jeszcze dalej max 15tys. bloków.

5. Budowa dobrej bazy

 • Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie Twojej bazy, zalecam wybudować ją pod ziemią. Oto kilka porad, jak zrobić dobrą bazę: 
 1. Wykop głęboki szyb 1x1, prowadzący do y30, lub niżej.
 2. Na ścianie dziury postaw drabinki.
 3. Gdy wyjdziesz na powierzchnię zasłoń wejście blokiem pasującym bo biomu: Równiny - ziemia, Mesa - terakota, Góry - kamień, Pustynia - piaskowiec, itp.
 4. Na dole szybu rozpocznij budowę podstawowych pomieszczeń.
 5. Nad twoją bazą wykop sztuczną jaskinie, i polej jej podłogę lawą, ochroni Ciebie to przed graczami z hakiem x-ray.
 • Pamiętaj o tym, żeby nie zdradzać położenia bazy nieznanym graczom, mogą ją okraść.
 • Dobrze oświetl swoją bazę, by nie odradzały się w niej wrogie moby. Warto także rozejrzeć się, czy nie ma w pobliżu spawnera, możesz wtedy stworzyć "Ekspiarkę". UWAGA: Nie buduj na powierzchni! To może przyciągnąć ciekawskich graczy, którzy szukają baz do ogołocenia.

6. Co powinno znaleźć się w domu?

 • Swoją bazę wykonaj według swojego gustu, jeśli chcesz, możesz posłużyć się moimi sugestiami 😁! Niezbędne pomieszczenia: główny pokój - (powinny znaleźć się w nim: piec, stół rzemieślniczy i kilka skrzynek), farma - (umieść w niej zwierzęta jakie dasz radę złapać, wybuduj przedtem dla nich zagrodę), farma roślin - (posadź w niej dowolne rośliny, najlepiej żeby można było je jeść, jeśli skończą ci się zapasy), pokój do zaklęć - (powinny znaleźć się tam: stół do zaklęć, statyw alchemiczny, biblioteczki, kamień szlifierski).
 • Dodatkowo możesz stworzyć kopalnię surowców, UWAGA:, nie buduj jej w bazie, ktoś kto przypadkowo trafi na twoje tunele, dojdzie prosto do bazy! Kopalnię warto budować minimalnie 50 bloków od kryjówki.

7. Powrót na spawn

 • Powrót na spawn może wydawać się dobrą decyzją i faktycznie nią jest, jednak przedtem musisz zaopatrzyć się w różdżki. Przepisy na nie znajdziesz w internecie.

                     To tyle z mojej strony, DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!

 • Lubię to! 4
 • Super 1
Link to post
Share on other sites

Poradnik dobry, ale co do bazy to moim zdaniem nie opłaca się budować... Jak zbudujesz na powierzchni to ci zwykli gracze okradną, a jak pod ziemią to cheaterzy na x rayu.... 

 

Co do potrzebnych narzędzi to nic nie jest potrzebne :p

 

( Jak nikt nie napisał poradnika o tym to ja wsm chciał bym xd )

 

Mała uwaga, że nie da się używać enderperły na spawnie ( przynajmniej na 1.15)

 

W dniu 19.02.2021 o 16:11, kontousunieteHuSBn napisał:

8000

 

Heh, mam na granicy świata i rozkradli na x rayu a miałem dosłownie nad bedrockiem... :[

 

 

 

Link to post
Share on other sites

prawda, bazy są bezpieczne tuż pod borderem, o ile teren na górze jest trudny do przejścia (np.dżungla) i lava nad bazą przeciw x rayowi, lecz i wtedy, to kwestia farta, zar miałem bazę koło bordera, co była tuż pod ziemią, i wytrwała 3 miesiące, a innym razem buduję się koło bedrocka, zalewam lavą, zamiast skrzynek droppery, a i tak rozwalili w mniej niż tydzień...

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use along with Guidelines and Privacy Policy