Jump to content

[Poradnik] W co zainwestować na SkyBlocku


Rev
 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

 

Hejka!

Ten poradnik przeznaczony jest dla graczy, którzy zamierzają poświęcić jakiś czas na grę i dość mocno rozwinąć wyspę. Przedstawię niektóre, moim zdaniem jedne z najlepszych sposobów zarobku na SkyBlocku. Poradnik ma formę pewnej ścieżki - można z niej oczywiście lekko zbaczać, czy nawet pomijać niektóre fragmenty - jest to przykładowa droga do osiągnięcia celu - każdy może przejść ją według własnego życzenia. W celu nakreślenia najważniejszych punktów pomijam tutaj pewne elementy pośrednie, w przeciwnym razie poradnik byłby zbyt długi. Zatem do dzieła!

꧁__________________________________________꧂

 

 

Początki

 • Krok 1
  Na Sky zaczynamy z niewielkim budżetem, itemami ze skrzyni na /w oraz /kit gracz. Jak pomnożyć swoje bogactwo? Można rzecz jasna spróbować szczęścia w kasynie, ale niekoniecznie jest to najlepszy sposób na rozwój konta (i wyspy). Najszybszym sposobem na zarobienie pieniędzy na tym etapie gry (poza żebraniem na czacie) jest kopanie w /kopalnia (lub /kopalniavip). Oczywiście zdarzają się złodzieje, którzy chcą przywłaszczyć sobie wykopywane przez nas rudy, wtedy jednak używamy komendy /report nick powód. Pierwszym osiągnięciem może być zdobycie max kilofu (5/3/3/1 lub 5/3/1/1). Enchanty można zrobić korzystając ze stołu do zaklęć bądź wieśków u lepszych graczy, można je też kupić. Jest również opcja kupna od graczy kilofu - oczywiście używając komendy /wymiana nick.
Spoiler

Enchanty kilofów 5/3/3/1 i 5/3/1/1.

image.png.998c2daf5b266c5036a583af86dfb470.pngimage.png.1050d0e5d009205c7ab949aa9147f866.png

 

 • Krok 2
  Mając kilof warto zaopatrzyć się w dostępną nieopodal kopalni miksturę Haste 2. Przy wytrzymałości (efficiency) kilofu na poziomie piątym, daje to nam możliwość naprawdę szybkiego kopania. Wykopane itemy, zwłaszcza cobble, skupujemy w /skup (lub /skupvip). Kilof naprawiamy w ekspiarkach graczy - najwięcej expa, który odpowiada za szybkość naprawy naszego kilofu, uzyskamy bijąc endermany lub szkielety. W tym momencie warto wyposażyć się w dobry miecz - ważny jest tutaj również looting, ale o tym za chwilę.
Spoiler

Potki Haste i Haste 2 - druga opcja jest korzystniejsza, mimo droższej ceny.
1.png.993b12dc0eea3539caa603e68daea517.png

 

 • Krok 1
  Kolejnym sposobem zarobku jest skupywanie (również na /skup bądź /skupvip) dropu z mobów. Szczególnym powodzeniem cieszy się tutaj drop z endermanów - perły. W tym właśnie celu warto zaopatrzyć się w miecz z enchantem 'looting' (grabież) i znaleźć dobrą ekspiarkę z wysokim dropem - często pod spodem są hoppery (leje), bądź wagoniki z lejami, które zabierają nam jakąś część dropu. Teraz możemy powtarzać cykl kopanie-ekspienie-kopanie, by zarobić żądaną sumę.

꧁__________________________________________꧂


 

Samowystarczalność i zarabianie na wyspie

 • Krok 1
  Generatory stone - na /kopalnia mają 2 poziom, na /kopalniavip - 4, poziom maksymalny to 5. Można je ulepszać i jest to, obok powiększenia limitu spawnerów, bodaj najlepsza inwestycja poprzez /w ulepsz; tam też zobaczymy poziomy dropów. Poza częstszym dropem rud, na 4 i 5 poziomie generator dodatkowo przyspiesza swoją pracę - odpowiednio o 50% i 200% (!). Warto pamiętać, że ulepszenia działają na wszystkie generatory na wyspie. Generatory stone tworzymy dość prosto - z 4 bloków żelaza, 4 redstonów i jednego diamentu (przepis w spoilerze poniżej oraz na /generator). Można je też kupić od graczy bądź poprzez /cg.
  Spoiler

  Crafting generatora stone.

  image.png.8b573626a418b8d47c269b1319a6838e.png

   

  Poziomy ulepszeń generatorów - dropy (można zobaczyć na /w ulepsz).

 

 • Krok 2 - budowa własnej kopalni
  Najlepiej generatory ustawiać w rządku długości 5 kratek (szerokość oczywiście dowolna :D ) - jest to zasięg naszego kilofu i nie ma możliwości skopania szóstej kratki. Zdecydowaną zaletą takiej prywatnej kopalni jest pewność, że nikt niczego nie ukradnie - można też dorobić beacon, czy nawet dwa - z Haste 2 i szybkością - ten drugi nie jest koniecznie potrzebny. W przypadku posiadania rangi vip/svip, można również przerobić kopalnię na kopalnię afk poprzez dodanie lejów lub wagoników połączonych ze skrzyniami. 
  Istnieją różne rozwiązania kopalń - fakt, że vipy oraz svipy mogą afczyć spopularyzował również kopalnie afk. Wartymi uwagi pomysłami są na pewno zastosowanie wagoników z lejami do zbioru wykopanych surowców lub ustawienie obok ekspiarki szkieletów z bijącymi je pieskami (kilof z naprawą wolniej się niszczy, dzięki temu, że generowany jest exp, wylot takiej ekspiarki musi znajdować się jednak bardzo blisko stanowiska gracza).
  Spoiler

  Przykładowe ekspiarki - ekspiarka afk z wagonikami i ekspiarka z wodą (z modyfikacjami i przy tej wersji można użyć wagoniki).

   

  Ekspiarka 1 - afk

  Spoiler

  image.png.e5bc69ee3b37b07d03874b7e416e43e0.png

   

  image.png.37710cd3520868a76db3c7371637d91e.png

   

  image.png.d9e72a849e22f0c0b1dc690999ac7d39.png

   

  image.png.305a019205477df1e9f9ee0011ea58dd.png

   

  Ekspiarka 2 - z wodą

  Spoiler

  Woda dopływa z tyłu, blokują ją trapdoory/klapy ułożone na suficie.

  image.png.720188cbe85a72b98651480dc38b5eef.png

   

  image.png.3798105a11b9da7502d42a5a599aff78.png

 

 • Krok 3 - beacony
  By dodatkowo usprawnić kopanie waryo zastosować beacony. By otrzymać efekt Haste 2 konieczna jest największa moc beaconu, a więc największa piramida. Piramidę można zbudować z bloków żelaza, złota, emeraldów lub diamentów (Sky jest osadzone w wersji 1.12.2, nie ma więc netherytu), można je też łączyć w celu zaoszczędzenia surowców (jeden zachodzi na drugi). Ulepszenia kupujemy za jedną sztukę/sztabkę wyżej wymienionych surowców. Na maksymalną piramidkę potrzebujemy 164 bloki, czyli nieco ponad 2,5 staku bloków. Wymiary kolejnych poziomów to 3x3, 5x5, 7x7 i 9x9, na szczycie stawiamy magiczną latarnię (najkorzystniej kupić ją od graczy, bądź w /sklepvip).

  ꧁__________________________________________꧂


   

  Inne budowle

 • Ekspiarka
  Każda ekspiarka może być, tak jak kopalnia, przeznaczona do stania afk, bądź do aktywnego bicia. Na co należy zwrócić uwagę w przypadku tej konkretnej ekspiarki to problem z teleportowaniem się endermanów. Zapobiec temu można na kilka sposobów - w pomieszczeniach stosując wysokość mniejszą niż 3 kratki, na zewnątrz układając 2 warstwy dywanów i wylewając lawę lub wodę. Wielu graczy decyduje się na budowanie takiej ekspiarki w netherze - wtedy wodę musimy wydropić z lb i odpowiednio rozprowadzić. Zasięg teleportacji endermanów jest zaskakująco duży (32 kratki ;-;) dlatego w przypadku rozbudowanych przestrzeni w netherze (magazyny etc.) najlepiej zalać dachy wodą (najmniejszy koszt i ewentualne obrażenia).
   Na Skyblocku nie warto robić długiej 'szyjki' w ekspiarce, najlepiej poprzestać przy dosłownie 4-5 kratkach - chunki aktywują się również wysokościowo i przy dużej różnicy moby nie będą chciały się respić (trzeba by było za każdym razem podlatywać do ekspiarki w celu aktywowania spawnerów, co jest bardzo uciążliwe). 

  Spoiler

  Przykładowe ekspiarki

   

  Ekspiarka endermanów, wymiary to 22x11 kratek

  Spoiler

  image.png.62b9e065ea72da6ff487622dc43a4772.png

   

  image.png.d68e1b30d34e758586979d78e3067198.png

   

  Ekspiarka uniwersalna, wymiary to 7x7, jednak lepiej zrobić nieco większą, chociażby 9x9. Można w niej spawnić pigmany, szkielety, zombie, wiedźmy...

  Spoiler

  image.png.f36ced3c3558c53481798f3690681561.png

   

  Nieaktywna ekspiarka slime, w miejscu slime układa się spawnery, ściany mają długość 11 kratek. Musi być ona na biomie bagiennym poniżej 39 kratki bądź między 51 a 69 kratką (umiejscowienie spawnerów).

  Spoiler

  image.png.81d3b5358ba7eef8fb9d4e07fcbd915d.png

 

 • Kaktusiarka/trzciniarka
  Tutaj nie trzeba wiele pisać - w kaktusiarce/trzciniarce o zarobku decyduje wielkość, dlatego często rozciągają się na wiele poziomów wzwyż. O ile kaktusy rosną tylko na piasku i nie potrzebują wody, o tyle trzcina wody wymaga ale możemy posadzić ją na piasku lub na ziemi. Pod kaktusiarką najlepiej zrobić swobodny spływ dla spadających itemów zakończony miejscem z lejami (limit lejów nie podlega zwiększeniu, jest to 20 lejów). W przypadku trzciniarki można eksperymentować z tłokami - observery/detektory lubią się psuć.

   
 • Wieśniaki
  Dobrym pomysłem na zarobek są też wieśniaki - koszt jajka i spawnera to niecałe 40k, ilość spawnionych mobów pozostaje ograniczona jednynie limitem mobów na wyspie (zaliczają się zwierzęta oraz wieśniaki, nie potwory). Najbardziej przydatnym enchantem pozostaje mending, można go nałożyć niemal na wszystko; drogie są również enchanty przydatne na /pvp.

꧁__________________________________________꧂

 

 

Dziękuję za przeczytanie poradnika, mam nadzieję, że okaże się przydatny, bo poświęciłam na niego sporo czasu 😇 Nie wszystkie sposoby zarobku zostały tutaj wymienione, tak by nie przedłużać poradnika (sojusze na pvp, prowadzenie sklepu, skupu lub kasyna itp.)
Jeśli istnieje potrzeba doprecyzowania jakiejś kwestii, chcesz pomóc w rozwoju poradnika, bądź zauważyłeś błąd - koniecznie napisz do mnie w prywatnej wiadomości na forum, albo skontaktuj się ze mną w inny sposób.

Powodzenia w zarabianiu, bye! ^-^

Edited by Rev
 • Lubię to! 5
 • Super 12
 • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. By using this site, you agree to our Terms of Use along with Guidelines and Privacy Policy